Na całym świecie istnieje mnóstwo sklepów sprzedających sneakersy, które zachwycają swoim asortymentem, oferują niezwykle rzadkie pary butów i najmodniejsze ubrania. Nie sposób byłoby wybrać czołówkę. 

Dlatego też w tym artykule będziemy poszukiwać salonów, które zaskakują swoim wnętrzem, designem, przemyślaną architekturą. Takich, które są czymś więcej niż tylko pomieszczeniem z półkami, regałami i ladą sklepową. Prezentujemy zatem subiektywną listę 8 najlepszych i najciekawszych sklepów ze sneakersami na świecie. 

8. Sieć Solebox Berlin

Sieć Solebox  jest znana z tworzenia sklepów, posiadających jakiś charakterystyczny motyw przewodni. Dlatego aż pięć pozycji, które znajdują się na naszej liście to właśnie salony Solebox. Ten zlokalizowany w Berlinie, który został otwarty w 2014 roku potocznie nosi miano „sklepu przyszłości”. 

Oprócz ekskluzywnego wyboru ponadczasowych klasyków i technicznie zaawansowanych modeli, klienci odwiedzający sklep przy Nürnberger Straße spotkają się również z „Solebotem” – robotem, który w pełni automatycznie podaje żądaną parę.

Inspiracją do stworzenia tego sklepu był  magazyn przemysłowy. Dopracowano tu w każdym szczególe elementy wystroju: balustrada na schodach imituje przemysłową klatkę,  ladę tworzy podświetlany regał wysokiego składowania.

”Sercem sklepu” jest zlokalizowany za dużą szybą wspomniany robot podający klientowi buty w odpowiednim rozmiarze. Każdy odwiedzający sklep może zobaczyć, jak działa ta maszyna.

7. Sieć Solebox Wiedeń

Na kolejnej pozycji uplasował się sklep Solebox z siedzibą w Wiedniu. 

Pierwszą rzeczą, jaką odwiedzający widzą przez duże okno, jeszcze zanim przekroczą próg sklepu, jest mini galeria sztuki współczesnej. Przestrzeń ta daje szansę mniej znanym artystom do stworzenia własnych wystaw, które cieszą oko klientów. 

Właściwy sklep jest ukryty w piwnicy. Kontrast między czystymi, przypominającymi bunkier ścianami, a odwzorowującymi skały siedziskami, tworzy niepowtarzalny klimat dzięki połączeniu natury i kultury. 

Sklep ten  imponuje również wyborem sneakersów i odzieży marek takich jak Nike, Adidas, Puma, Asics, New Balance i Daily Paper. 


6. Sieć Solebox Bruksela

Solebox zlokalizowany w Brukseli to piąty concept store tej firmy. Zachwyca klimatyczną przestrzenią zaplanowaną w najdrobniejszych szczegółach. Zamiłowanie do sneakersów znajduje odzwierciedlenie w wykonaniu detali sklepowych, które stają się znakiem rozpoznawczym Solebox.

W dzisiejszych czasach, w świecie mody ulicznej sneakersy są pewnego rodzaju walutą, papierem wartościowym. W nawiązaniu do tego faktu, Solebox prezentuje imponujący projekt inspirowany bankami

Odwzorowano wszystkie rodzaje zabezpieczeń: od kamer obserwacyjnych, których podgląd wyświetlany jest na dużym ekranie w sklepie i rzeczywistego skarbca, w którym znajdują się półki z dostępnymi do kupienia  sneakersami, nawet do kuloodpornego okienka kasowego.

Charakterystyczny,  beżowo-brązowy marmur, który pokrywa ściany, również nadaje temu miejscu autentyczności. W ten sposób stworzono bardzo wiarygodną atmosferę banku.5. Sieć Solebox Barcelona

Solebox Barcelona podobnie jak w przypadku swoich poprzedników, prezentuje unikalnie zaprojektowaną koncepcję, która odzwierciedla najdrobniejsze szczegóły.

Miłość mieszkańców tego kraju do wszystkiego, co jadalne najlepiej celebrowana jest na hiszpańskich targach. Ludzie spotykają się, oglądają wysokiej jakości towary wystawione na straganach.

Solebox ”Mercat”- czyli po prostu “Rynek” opiera się na idei tych właśnie hal targowych. Koncepcja otwartej przestrzeni z wysokimi sufitami z wieloma małymi stoiskami targowymi. Drobne detale, takie jak tradycyjne wagi, markizy i drzwi rolowane nadają sklepowi autentycznego wyglądu. 

W designie sklepu zostały wykorzystane także charakterystyczne skrzynki, z których ułożony jest gigantyczny napis “SOLEBOX”. Wewnątrz rozłożono produkty spożywcze z etykietami zawierającymi nazwę sklepu- puszki z pomidorami i oliwę z oliwek w butelkach. Dodatkowo, w rogu salonu, ustawiony został dostawczy trójkołowiec. 


4. Sieć Solebox Amsterdam

Kolejnym niesamowitym salonem sprzedażowym sklepu Solebox jest ten zlokalizowany w Amsterdamie. Oparty został  na jedynej w swoim rodzaju koncepcji, która ma zastosowanie w każdym szczególe projektu sklepu. 

Pomysł polegał na zbudowaniu otwartej przestrzeni, która nie tylko odda hołd kreatywności miasta, ale także zaprosi wszystkich chętnych, aby się tu przechadzać i czerpać nie tylko inspirację, ale także konstruktywną twórczość.

Sklep ten jest określany mianem  „The Lab”- miejsce nieustannego tworzenia, ale także ewolucji i zmiany – naturalnej i technologicznej. Podłoga i ściany „Laboratorium” są wyłożone płytkami, podobnie jak stoły laboratoryjne, które służą nie tylko jako miejsce ekspozycji ekskluzywnej kolekcji tenisówek, ale także szklanych kolb i mikroskopów, przez które warto zajrzeć. 

Możemy dostrzec także wielki układ okresowy pierwiastków oraz znaki ostrzegawcze rozwieszone w różnych miejscach sklepu. W powietrzu natomiast unosi się dym przypominający ten towarzyszący reakcjom chemicznym.


3. Sklep Bodega Boston

Podium otwiera bardzo tajemnicze miejsce. Bodega  znajdująca się w Bostonie  położona jest za tajnymi drzwiami w zwykłym, niczym nie wyróżniającym się sklepie na rogu. Jest to ekskluzywny salon z odzieżą i obuwiem dla wszystkich miłośników streetwearu. 

Z zewnątrz Bodega wydaje się być po prostu kolejnym sklepem ogólnospożywczym. Witryna jest całkowicie wypełniona zakurzonymi produktami, wnętrze wygląda bardzo podobnie, sprzedaje się tam przekąski lub podstawowe artykuły gospodarstwa domowego. 

Kolorowe etykiety produktów “krzyczą” z wypchanych po brzegi regałów.  Jednak wtajemniczeni po prostu przechodzą obok tego reklamowego przepychu i kierują się do starego automatu z napojami Snapple zlokalizowanego na tyłach sklepu.

Gdy podejdzie się bliżej, można dostrzec, że wcale nie jest to maszyna, ale drzwi, które rozsuwają się, ukazując całkowicie inny sklep. To jest prawdziwa Bodega. Starannie urządzone, lakierowane półki zawierają najnowszą modę uliczną od butów po koszule i kurtki. Cała przestrzeń jest czysta i uporządkowana.

Patrząc z zewnątrz, nie znajdziemy żadnej, nawet najmniejszej informacji o zlokalizowanym wewnątrz ekskluzywnym sklepie. O jego istnieniu należy zatem dowiedzieć się albo z Internetu albo za pomocą tzw. poczty pantoflowej.  
2. Luksusowy sklep Sugar Arezzo

Mieszczący się w  Palazzo Lambardi , zabytkowej rezydencji z XVIII wieku z widokiem na Corso Italia w sercu miasta Arezzo, sklep Sugar  to ekskluzywna przestrzeń, w której moda, sztuka i design przeplatają się z prawdziwie udanym połączeniem. Arezzo to małe toskańskie miasto położone na południowy wschód od Florencji. 

Znane jest głównie z architektury średniowiecznej i sztuki renesansowej; znajduje się tam średniowieczny Piazza Grande, freski Piero Della Francesca w Bazylice św. Franciszka i kolekcja arcydzieł Casa Vasari.

Należący niegdyś do szlacheckiej rodziny Lambardi, Palazzo jest jednym z nielicznych przykładów architektury cywilnej w stylu barokowym zbudowanej w Arezzo. Wewnątrz znajdują się dwie mozaikowe podłogi, które kiedyś należały do ​​starożytnego rzymskiego domu, pokazują ślady historii miasta, sięgające jego początków w I wieku naszej ery. 

Wejście do sklepu wygląda bardzo niepozornie, trafiamy na dziedziniec wypełniony stolikami z nadrukowanym na ich szklanych blatach menu. Dalej, gdy przekraczamy próg budynku, trafiamy do baru serwującego różnego rodzaju napoje. Idąc głębiej, znajdujemy się w sali z możliwymi do zakupienia wieloma magazynami dotyczącymi mody, designu oraz sztuki. 

Pozostała część parteru sklepu poświęcona jest streetwearowi oraz sneakersom. Wytyczone alejki same prowadzą nas dalej, do przepełnionego zielenią ogrodu sklepu Sugar. Na pierwszym piętrze znajdują się kolekcje od projektantów. Przy kasie natomiast możemy zakupić rzadkie i prestiżowe książki traktujące o modzie, sneakersach, kulturze i designie. Cały concept store Sugar to niezwykłe i zaskakujące miejsce, zachwycające wystrojem i architekturą.

W całym sklepie klienci mogą znaleźć publikacje o sztuce współczesnej i modzie. Jest to prawdopodobnie jedyny dystrybutor w Arezzo jak i w całej prowincji  pozycji takich jak Dazed, Kinfolk, Re-edition, Interview i WeAre, co dowodzi pierwotnej intencji zarówno sklepu, jak i jego założyciela. Edukuje, a także sprzedaje. 

Patio sklepu Sugar w Arezzo
Wnętrze i ogród sklepu Sugar
Produkty możliwe do nabycia w sklepie Sugar

1. Flagowy sklep KITH Paryż

Zlokalizowany w Paryżu sklep Kith jest ich flagowym salonem o powierzchni 16 000 stóp kwadratowych. To największy do tej pory projekt Kith i pierwszy samodzielny sklep tej marki w Europie. Wnętrze tego ogromnego sklepu zaprojektowane zostało przez studio  Snarkitecture. 

Nad monolityczną centralną klatką schodową świeci „żyrandol sneakersowy” wykonany z 200 gipsowych butów Air Max 1. Snarkitecture ściśle współpracowało z zespołem graficznym Kith, aby zintegrować logo marki z żeliwną balustradą. Na pierwszym piętrze znajduje się  dział odzieży damskiej, dziecięcej i męskiej oraz ten ze sneakersami. 

Choć każda z wymienionych przestrzeni ma swoją własną kolorystykę, to  w całym sklepie zastosowano kilka kluczowych materiałów i detali, w tym akcenty z mosiądzu lub drewna oraz marmurowe elementy. Ciekawym rozwiązaniem są regały wbudowane w zabytkowe okna: pozwalają na ekspozycję butów i zachowują pełną funkcjonalność okien. 

Na terenie sklepu zlokalizowany jest także Kith Treats, czyli bar ze słodkościami. Najbardziej imponującym miejscem tego salonu jest przeszklony dziedziniec. Zastosowano tam wielokolorowe marmurowe kafle, umieszczono także wielką roślinną ścianę rozciągającą się od podłogi do sufitu. 

Miejsca siedzące na dziedzińcu są przeznaczone dla klientów chcących zakosztować specjalnego menu brunchowego opracowanego przez nowojorską restauracją Sadelle’s należącą do Major Food Group. 

Pobyt w jednym z wspomnianych salonów to z pewnością niezapomniane doświadczenie. Opisane w artykule sklepy utwierdzają nas w przekonaniu, że świat streetwearu już dawno przestał być po prostu zamiłowaniem do limitowanych, wyjątkowych, i co za tym idzie, również drogich ubrań i butów. Wszelkie wytwory związane z nimi powoli stają się elementami kultury popularnej i sztuki współczesnej. 

Dodaj komentarz

Zamknij
Zaloguj się
Zamknij
Koszyk (0)

Brak produktów w koszyku. Brak produktów w koszyku.Waluta
Język