Jest wiele powodów, by kochać sneakersy. Są wygodne, stylowe i funkcjonalne. Ale dla niektórych sneakersy to coś więcej niż zwykłe buty. Są źródłem dumy, znakiem statusu i przedmiotem kolekcjonerskim. Podobnie jak każdy inny przedmiot kolekcjonerski, istnieją buty, które są warte więcej pieniędzy niż inne. Poniżej znajdziesz 10 par, które kosztują fortunę.

Co i jak wpływa na wartości sneakersów?

Na wartość butów wpływa wiele czynników takich jak data wydania, nakład na daną kolorystykę lub model, kolaboracja, sygnatury (np. w postaci podpisów znanych celebrytów), “hype” czyli zainteresowanie danym modelem już przed premierą.

Wartości topowych modeli umieszczonych w artykule są oparta o cenę Buy It Now na zagranicznych portalach. Oznacza to, że dana osoba jest w stanie w tym momencie zapłacić za dany model i kolorystykę oraz rozmiar taką kwotę.

TOP 10 najdroższych sneakersów na świecie

Poniżej przedstawiona została lista sneakersów, na które należy zwrócić uwagę. W zestawieniu znajduje się kilka perełek! 

10. Air Jordan 1 Retro High Dior

Marka Jordan rozpoczęła współpracę z paryskim domem mody Dior, aby tworzyć historię dzięki butom Air Jordan 1 Retro High Dior. Po raz pierwszy marka Jordan współpracowała ze starszą marką modową, taką jak Dior. 

To wydanie było ograniczone do zaledwie 8500 par, gdzie każda para była indywidualnie numerowana. Te sneakersy są produkowane we Włoszech z najlepszych materiałów. Cena tych butów wynosi około 25000$ za niektóre rozmiary.

Air Jordan 1 Retro High Dior
Air Jordan 1 Retro High Dior

9. Nike Air Yeezy 2 Red October

Nike Air Yeezy 2 SP „Red October” w końcu pojawił się online bez uprzedzenia w lutym 2014 r., gdzie wiadome już było że Kanye West zerwał wszystkie powiązania z Nike. 

Była to ostatnia kolorystyka i model Nike wypuszczony wraz z raperem. Nakład w wysokości około 450 par oraz fakt, że Kanye już więcej nie współpracował z Nike sprawia, że te sneakersy są warte około 45000$

Nike Air Yeezy 2 Red October
Nike Air Yeezy 2 Red October

8. Air Jordan 4 Retro Travis Scott Purple (Friends and Family)

Nierozpowszechnione do publicznej sprzedaży i dostępne tylko dla przyjaciół i rodziny w lipcu 2019 roku, buty Travis Scott x Nike Air Jordan 4 Retro „Purple Suede -Black Midsole” pojawiły się u rapera z Houston na kilku różnych imprezach w ciągu roku. 

Nakład w wysokości około 1000 par oraz brak publicznej sprzedaży sprawiły, że obecnie te sneakersy na rynku międzynarodowym kosztują 53000 $.

Air Jordan 4 Retro Travis Scott Purple (Friends and Family)