Biała podeszwa zawsze prezentuje się świetnie, wygląda dobrze zarówno z białą, kolorową, jak i czarną cholewką, nadając butom wyjątkowego charakteru.

Posiada jednak jedną wadę: szybko ulega zabrudzeniom i nieraz trudno ją wyczyścić, szczególnie podczas sezonu jesienno-zimowego. Przedstawiamy więc kilka sposobów na to, jak skutecznie umyć białą podeszwę. 

Czyść swoje buty regularnie

Systematyczność jest kluczem do sukcesu. Doświadczeni sneakerheadzi z pewnością zgodzą się ze stwierdzeniem, że najlepiej jest czyścić białą podeszwę po każdym wyjściu, czynność ta pozwoli zapobiec nagromadzeniu się brudu. Przecieraj ją przy użyciu szmatki i specjalnego preparatu, jak np. Crep Protect.

Dobrym pomysłem jest wybranie zestawu podróżnego Crep Cure Travel, który jest mały i zmieści się w każdej torbie czy walizce. Świetną opcją jest też zakup chusteczek czyszczących Crep Protect Wipes. Są one jednorazowego użytku, każda pakowana osobno. Można więc wrzucić kilka sztuk do torebki lub plecaka i użyć w razie potrzeby. 

Crep Ultimate Gift Pack – Crep Cure Travel- Crep Protect Wipes

Unikaj preparatów “do wszystkiego”. Jeżeli chcesz umyć buty sportowe zadbaj o to, aby środek był przeznaczony właśnie do tego typu obuwia.

Jeśli nie dysponujesz takim produktem, użyj roztworu ciepłej wody z mydłem lub samej wody. Uważaj jednak, aby podczas czyszczenia nie zamoczyć cholewki. ‘

W pośpiechu lub podróży możemy skorzystać z metody “last minute” i użyć do tego celu delikatnego płynu do demakijażu i wacika lub gotowych chusteczek nasączonych substancją usuwającą makijaż.  

Domowy sposób do zadań specjalnych

Ta trzyetapowa metoda pozwoli Ci usunąć większe zabrudzenia, gdy nie dysponujesz specjalnym środkiem do czyszczenia. Niezbędne produkty zapewne posiadasz w swoim domu, a jeśli nie, to  dostępne będą w pobliskim sklepie.

  1. Weź sodę oczyszczoną, biały ocet, mały pojemnik, starą szczoteczkę do zębów i czystą białą szmatkę (stara koszulka wystarczy; muślin jest dobry).
  2. Zrób pastę z sody oczyszczonej i białego octu w pojemniku i nałóż ją na białe podeszwy starą szczoteczką do zębów. Pozostaw pastę na kilka minut do wyschnięcia.
  3. Usuń pastę szczoteczką do zębów i przetrzyj buty białą ściereczką (zwilżoną wodą).

Co zrobić, gdy biała podeszwa zżółknie?

Gdy nasze buty eksploatujemy już jakiś czas może zdarzyć się tak, że ich biała podeszwa zżółknie. Co zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim nie stosować domowych środków wybielających, gdyż może to zaszkodzić obuwiu. 

Istnieją specjalne preparaty przeznaczone do unyellowingu i jest to jedyne słuszne wyjście w tej sytuacji. Takie środki zakupimy np. w sklepach internetowych specjalizujących się w sprzedaży produktów do czyszczenia i pielęgnacji obuwia. Podczas używania preparatu należy stosować się do zalet producenta.

W większości przypadków oprócz profesjonalnego środka wybielającego będziemy potrzebować także folii spożywczej oraz słonecznej pogody. 

Bez względu na zastosowaną metodę czyszczenia, po umyciu podeszwy nie wolno eksponować butów na słońce, gdyż może to przyczynić się do ich żółknięcia. Należy zostawić je do wyschnięcia w zacienionym miejscu. 

Pamiętaj, że najbezpieczniejszym sposobem czyszczenia podeszwy jest stosowanie specjalnie przeznaczonych do tego celu preparatów.  Jeżeli chcesz mieć pewność, że twoje buty nie ulegną zniszczeniu radzimy się zaopatrzyć właśnie w taki produkt. 

Oprócz tego, zgodnie z przysłowiem “lepiej zapobiegać niż leczyć” pamiętajmy o regularnym przecieraniu podeszw chociażby delikatną szmatką namoczoną w ciepłej wodzie. Pozwoli to zapobiec żółknięciu oraz nawarstwianiu się brudu, który w większej ilości ciężko będzie usunąć.

 

Dodaj komentarz