Czyste buty to podstawa dla każdego miłośnika sneakersów. Czasami jesteśmy zmęczeni czyszczeniem ich ręcznie i myślimy o tym, aby wrzucić je do pralki.Wtedy nasuwa nam się pytanie czy to w ogóle bezpiecznie i nie zniszczy nam butów? W tym wpisie przybliżymy jak prawidłowo czyścić buty, aby mogły służyć wam jak najdłużej.

Czy możemy prać buty w pralce? 

My, tak samo jak producenci obuwia nie zalecamy prania butów w pralce. Mogą się w niej łatwo zniszczyć przez obijanie o bęben pralki. 

Buty prane w pralce narażone są na wysokie temperatury przez co mogą ulec deformacji. Niektóre pralki posiadają tryb prania sneakersów ale nie daje nam to stuprocentowej gwarancji bezpieczeństwa. 

Piorąc buty w pralce podejmujesz ryzyko utraty gwarancji producenta. Jeśli producent butów nie podaje instrukcji jak prać dany model w pralce, prawdopodobnie oznacza to że nie masz tego robić wcale.

Pranie butów w pralce w niewłaściwy sposób może zepsuć obuwie

Jeśli jednak nie zależy Ci na tych butach i chcesz przywrócić im jeszcze trochę życia, możesz to zrobić na własną odpowiedzialność. Miej jednak na uwadze, że mogą one się rozkleić pod wpływem ciepła i zniszczyć jeszcze bardziej. Pierz buty w pralce tylko wtedy, kiedy to ostateczność a szczotka nie może zmyć nagromadzonego brudu. 

Nie pierz w pralce butów z zamszu oraz skóry

Jeśli chodzi o pranie butów, ważne jest, aby znać różnicę między butami zamszowymi i skórzanymi. Buty zamszowe nigdy nie powinny być prane w pralce, ponieważ może to spowodować nieodwracalne szkody. 

Delikatna nubukowa faktura zamszu jest łatwo uszkadzana przez ścierne ruchy pralki. A każda woda, która przedostanie się przez powierzchnię, może również spowodować trwałe odbarwienia. 

Z drugiej strony, chociaż skórzane buty mogą poradzić sobie z zamoczeniem, również nie powinny nigdy trafić do pralki. Mieszadło może w rzeczywistości rozerwać i osłabić materiał, co zmniejszy jego żywotność.

Czyszczenie skórzanych butów może być trudne, ale istnieje kilka alternatyw. Do prostej i szybkiej naprawy można użyć wilgotnej szmatki i łagodnego mydła, aby wyczyścić zewnętrzną część buta. 

Jeśli Twoje buty wymagają głębszego czyszczenia, można użyć kombinacji mydła i oleju z norek, aby je odżywić i chronić. Dodatkowo można użyć wazeliny lub chusteczek dla dzieci, aby dokładnie usunąć brud. 

Inną popularną opcją jest użycie białego octu rozcieńczonego w ciepłej wodzie – ta kombinacja działa cuda w usuwaniu głęboko osadzonego brudu i wyciąga uwięzione cząstki. 

Jeśli wszystko inne zawiedzie, zaleca się, aby skórzane buty były czyszczone tylko przez profesjonalną firmę czyszczącą, ponieważ będzie ona miała niezbędne produkty i techniki, aby Twoje buty wyglądały znowu jak nowe!